Image
Πέμπτη 14 Ιουλίου 2022 15:36 Αθλητισμός

Προκριματικά Champions League: Γκολ και θέαμα από συναρπαστικές αναμετρήσεις στα γήπεδα της Ευρώπης

Με συναρπαστικές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε ο πρώτος προκριματικός γύρος του Champions League. Η Πιούνικ από την Αρμενία απέκλεισε στα πέναλτι την Κλουζ, ενώ η Σλόβαν Μπρατισλάβας προκρίθηκε, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βλάντιμιρ Βάις, στην εκπνοή της παράτασης.
Ντιναμό Μπατούμι – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1, τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης και οι φιλοξενούμενοι έχουν κερδίσει κόρνερ. Εκτελεί ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Βλάντιμιρ Βάις και σκοράρει απευθείας!

Με αυτό το γκολ, η Σλόβαν προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League ολοκληρώνοντας μία τρομερή ανατροπή. Η Ντιναμό προηγήθηκε στο 104’ με τον Νταβιτασβίλι. Με τον Μπαρσεγιάν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 115’.

Εύκολη πρόκριση πήρε η Μάριμπορ, που με δύο γκολ του Μπατούρινα, ένα στο 12ο,  και ένα στο 56ο λεπτό, επικράτησε 2-0 της Λευκορωσικής Σαχτιόρ.

Στην Ουγγαρία, η Φερεντσβάρος δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Σόμπολ από το Καζακστάν, 5-1 το τελικό σκορ. Το 1-0 έκανε στο 4’ ο Τραορέ, με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει και 13’ αργότερα για το 2-0. Με ωραίο πλασέ ο Λαϊντουνί έγραψε το 3-0 στο 21’, προτού οι φιλοξενούμενοι μειώσουν 2 λεπτά αργότερα με τον Σεργκέεφ.

Ο Μπασέι πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 4-1 στο 74’ ενώ διαμόρφωσε και το τελικό σκορ στο 1’ των καθυστερήσεων.

Στη Ρουμανία, ο Νάνα Μπόατενγκ, άνοιξε το σκορ στο 6’ για την Κλουζ απέναντι στην Αρμένικη Πιούνικ. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90, ωστόσο, ο Γκάγιτς με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση μετά το 0-0 του α’ γύρου. Μπορεί στο 94’ ο Πετρίλα να έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Γκάγιτς με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 119, έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί, ο Γιουρτσένκο απέκρουσε το 5ο πέναλτι της Κλουζ που εκτέλεσε ο Κομόρα και χάρισε μια ιστορική πρόκριση στους Αρμένιους.

Στη Β. Ιρλανδία, η Λίνφιλντ χρειαζόταν ένα γκολ απέναντι στους Νιου Σέντς για να στείλει το ματς στην παράταση και το βρήκε με ένα απίθανο σουτ του Μάλγκριου στο 90+4!

Στο 95’, άλλο ένα τέρμα από τον Ντεβίν αυτή τη φορά, χάρισε την πρόκριση στους γηπεδούχους.

madata.gr

Δεiτε επiσης...

Post
Αθλητισμός Τρίτη 23.04.2024

Youth League: Πρωταθλητές Ευρώπης οι Νέοι του Ολυμπιακού

Η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού κατέκτησε τo Youth League, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό της Μίλαν με 3-0. Η Κ19 του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία στην Ελβετία κατακτώντας το UEFA Youth League, αφού διέλυσε

Post
Αθλητισμός Δευτέρα 22.04.2024

Ολυμπιακός - Μίλαν 3-0: Τα θρυλικά πιτσιρίκια στην κορυφή της Ευρώπης - Δείτε τα βίντεο

Ο Ολυμπιακός Κ19 νίκησε την Μίλαν με 3-0 και κατέκτησε το UEFA Youth League, ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ευρώπης. Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό Κ19 που επιβλήθηκε της Μίλαν με 3-0 στον τελικό του UEFA

Post

Κλειστό για προληπτικούς λόγους το κεντρικό γήπεδο του Παγκρητίου Σταδίου λόγω θυελλωδών ανέμων την Τρίτη 23-04

Κλειστό για προληπτικούς λόγους θα παραμείνει αύριο το κεντρικό γήπεδο του Παγκρητίου Σταδίου λόγω των θυελλωδών ανέμων που θα πνέουν στην περιοχή σύμφωνα με την πρόβλεψη της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπ

Post

Νέες επιτυχίες για τον Α.Σ. ΚΑΛΛΙΡΡΟΟΝ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 2024

Με επτά αθλητές συμμετείχε ο Α.Σ. ΚΑΛΛΙΡΡΟΟΝ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΓΟΥΣΟΥ – ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 2024, που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γήπεδο Γ. Στεφανόπουλος στην Αθήνα στις 20-21 Απριλίου. Επέστρεψ

Post
Αθλητισμός Κυριακή 21.04.2024

Αθλητικές μεταδόσεις σήμερα Κυριακή: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ, Τσιτσιπάς – Ρουντ και Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα

Το ντέρμπι Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ για τα πλέι οφ της Super League, ο τελικός στο Barcelona Open μεταξύ Τσιτσιπα – Ρουντ, αλλά και το «El classico» ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης – Μ