Image
Τετάρτη 03 Απριλίου 2024 02:26 Αθλητισμός
 

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών στην Πάτρα - Πρωτιά για τον Αίαντα Αγ. Δημητρίου

Με τη συμμετοχή 315 αθλητών και αθλητριών πραγματοποιήθηκε στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας, η κορυφαία εγχώρια διοργάνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντό για το 2024: το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών. Το πρώτο εθνικό πρωτάθλημα της χρονιάς, έγινε με τη στήριξη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, ενώ δύο σύλλογοι-μέλη της ΕΛΟΤ, ο ΑΣ Έκρηξη και ο ΑΣ Αστραπή μερίμνησαν για την άψογη διεξαγωγή του.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αρχικά ήταν προγραμματισμένο να γίνει στο Κλειστό Γυμναστήριο «Κώστας Πετρόπουλος», όμως κρίθηκε απαραίτητη η μετεγκατάστασή του, την οποία φρόντισε να υλοποιήσει ο αντιπεριφερειάρχης αθλητισμού, Παναγιώτης Αντωνόπουλος μαζί με τη διοίκηση του ΠΕΑΚ, «Δ. Τόφαλος», τους οποίους το ΔΣ της ΕΛΟΤ θα ήθελε να ευχαριστήσει για τις αποτελεσματικές ενέργειές τους.

Κατά τη διάρκεια της τελετής έναρξης του πρωταθλήματος, η ΕΛΟΤ τίμησε τον κ. Αντωνόπουλο για τη στήριξη της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας στην πραγματοποίηση στην αχαϊκή πρωτεύουσα, της ναυαρχίδας των Πανελληνίων πρωταθλημάτων της.

Στο αγωνιστικό μέρος της διοργάνωσης, ο Αίαντας Αγίου Δημητρίου με δύο χρυσά, δύο ασημένια και τρία χάλκινα μετάλλια πήρε την πρώτη θέση. Ακολούθησε ο ΑΓΣ Βύρωνας με δύο χρυσά, δύο ασημένια και ένα χάλκινο, ενώ την τρίτη θέση πήρε η Αττική Δύναμη με δύο χρυσά και δύο χάλκινα.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:
ΑΝΔΡΕΣ
-54kg: 1. Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (ΑΣ Βύρωνα), 2. Κωνσταντίνος Σολακίδης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Δημήτριος Τριανταφύλλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Στέφανος Βούτας (ΑΣ Κρήτες)
-58kg: 1. Διονύσιος Ραψομανίκης (ΑΣ Γαία), 2. Πέτρος Δόκος (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Γεώργιος Τζούρας (Αχιλλέας Αιγάλεω), Ιωάννης Μυλωνάς (Αττική Δύναμη)
-63kg: 1. Γιώργος Γεράρδης (Αττική Δύναμη), 2. Παναγιώτης Πολίμος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Κωνσταντίνος Σπανίδης (Αχιλλέας Αιγάλεω), Μάριος Τσιαούσης (ΑΣ Σπάρτακος)
-68kg: 1. Θεοφάνης Ξανθάκος (ΑΣ Βύρωνα), 2. Αλέξιος Μπουγάς (ΑΣ Βύρωνα), 3. Θεμιστοκλής Τσόλας (Αλκίμαχος Ζακύνθου), Ανδρέας Κρασσόπουλος (Ολυμπιακός Νίκαιας)
-74kg: 1. Χαράλαμπος Φλουσκούνης (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Γρηγόριος Παναγιώτης Κασιδιάρης (Keumgang), 3. Γεώργιος Μελανιφίδης (Δύναμη Κορυδαλλού), Μιχαήλ Σικοβέλας (ΑΓΣ Τρίκαλα)
-80kg: 1. Ιωάννης Παπαδόπουλος (Αττική Δύναμη), 2. Κωνσταντίνος Γκόρης (ΑΣ Μακεδόνες), 3. Γιώργος Πανταζής (Φωτιά), Απόστολος Τάραμας (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
-87kg: 1. Βασίλειος Θολιώτης (Hwarang Μαχητές), 2. Ραφαήλ Ιωάννης Μαρέτης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Κωνσταντίνος Ζούρος Καρδάτος (ΑΣ Μυτιλήνης), Ορέστης Νικολαίδης (ΑΣ Αθλητής)
+87kg: 1. Φίλιππος Δημητρακόπουλος (ΑΣΓ Μελισσίων), 2. Αντώνιος Πανόπουλος (Αστραπή Πατρών), 3. Αθανάσιος Δημητρακόπουλος (ΑΣ Κυπαρισσία), Ιωάννης Κόκκινος (Αστέρας Λουτρακίου)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
-46kg: 1. Μελίνα Γεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Μαγδαληνή Μαρία Μυτιλινιού (ΑΣ Γαία), 3. Γεωργία Φεΐζη (Ασπίς Ευόσμου), Αθηνά Χριστίνα Βούρκου (Αχιλλέας Αιγάλεω)
-49kg: 1. Χαρίκλεια Σαργαντάνη (Keumgang), 2. Αναστασία Νεκταρία Κοκόση (Εθνικός 95), 3. Ελένη Παπάζογλου (Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας), Σταματία Τζήμα (ΑΣ Ιωαννίνων)
-53kg: 1. Καλλιόπη Κουτρουμπή (ΑΣ Ν. Ιωνίας Αττικής), 2. Μαρία Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 3. Αικατερίνη Στεφάνου (Δίας Ιωαννίνων), Κωνσταντίνα Μωυσίη (Αττική Δύναμη)
-57kg: 1. Φανή Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 2. Αικατερίνη Καρκάση (ΑΣ Βύρωνα), 3. Αθηνά Μακρυγιάννη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας)
-62kg: 1. Θεοπούλα Σαρβανάκη (ΑΚ Ευκαρπίας Άθλησις), 2. Ευτυχία Καμίνη (ΑΣ Μυτιλήνη), 3. Δάφνη Στάμου (ΑΣ Βύρωνα), Γεωργία Σταμέλλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
-67kg: 1. Στυλιανή Μαρεντάκη (Φθ. Αδάμαστο Πνεύμα), 2. Αθανασία Μητσοπούλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Φανή Νικολαΐδου (ΑΣ Αθλητής), Βασιλική Μπακλέση (Αστραπή Πατρών)
-73kg: 1. Αναστασία Δεληδημήτρη (Φωτιά), 2. Ανδριάνα Νεφέλη Λεβαντή (Fight Club Πάτρας), 3. Αφροδίτη Αμερίδη (ΑΣ Γαία), Νεφέλη Παναγιώτα Παντουβέρη (ΑΣ Γαία)
+73kg: 1. Αγορίτσα Αρτεμία Κίτσιου (Φθ. Αδάμαστο Πνεύμα), 2. Αθηνά Κωνσταντίνα Βογιατζή (Kyung Hee), 3. Πανωραία Νασοπούλου (Δύναμη Πατρών), Βασιλεία Κίτσιου (ΑΣ Ιωαννίνων)

Δεiτε επiσης...

Post
Αθλητισμός Σάββατο 20.04.2024

Παράλληλες δράσεις στην 3η Ολυμπιάδα Ρομποτικής MRC GLOBAL OLYMPIAD

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η 3η Ολυμπιάδα Ρομποτικής (MRC) GLOBAL OLYMPIAD (Minoan Robotsports Competition, που θα πραγματοποιηθεί στο Κλειστό Στάδιο Νέας Αλικαρνασσού (Ηράκλειο ΑΡΕΝΑ Δύο Αοράκια

Post
Αθλητισμός Σάββατο 20.04.2024

Super League 1: Κρίσιμες αναμετρήσεις στα πλέι άουτ

Τρεις αγωνιστικές απομένουν για το φινάλε των πλέι άουτ της Super League 1 και η “μάχη” συνεχίζεται με τον Παναιτωλικό και την Κηφισιά να βρίσκονται σε απόσταση δύο βαθμών στη “ζώνη&

Post
Αθλητισμός Παρασκευή 19.04.2024

Ολυμπιακός: Στον τελικό του UEFA Youth League μετά την επική νίκη στα πέναλτι

Θρίαμβος για τους νέους του Ολυμπιακού οι οποίοι απέκλεισαν στα πέναλτι την Νάντ και προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με αποτέλεσμα να δικεδικούν το πρώτο τους Ευρωπαϊκό τρόπαιο. Η κανο

Post
Αθλητισμός Παρασκευή 19.04.2024

Tο πρόγραμμα του Ολυμπιακού μετά την πρόκριση στον ημιτελικό: 6 ματς σε 22 μέρες

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε αναπροσαρμόζει εκ νέου το πρόγραμμα των «ερυθρόλευκων» μέχρι το τέλος της σεζόν, με τους παίκτες του Μεντιλίμπαρ να πρέπει να υπερβά

Post
Αθλητισμός Παρασκευή 19.04.2024

Το Σαββατοκύριακο 20 & 21 Απριλίου η τελική φάση της Σκακιστικής Πανεπιστημιάδας Κρήτης 2024

Το απόγευμα του Σαββάτου 20 Απριλίου και πρωί της Κυριακής 21 Απριλίου θα διεξαχθεί η τελική φάση της Σκακιστικής Πανεπιστημιάδας Κρήτης με τους 10 προκριμένους από το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο

Post
Αθλητισμός Πέμπτη 18.04.2024

Το Ηράκλειο υποδέχθηκε με τιμές Αρχηγού Κράτους την Ολυμπιακή Φλόγα (vid, pics)

Με κάθε επισημότητα και την παρουσία χιλιάδων πολιτών, μικρών και μεγάλων, το Ηράκλειο υποδέχθηκε την Ολυμπιακή Φλόγα, που έχει ξεκινήσει το ταξίδι της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024&r