Image
Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024 19:11 Αθλητισμός

Μακεδονικός-Καβάλα 4-2: Αποτελεσματικότητα και όμορφο ποδόσφαιρο από τους «πράσινους»

Ο Μακεδονικός επικράτησε της Καβάλας με 4-2 στο στάδιο του Μακεδονικού, για την 5η αγωνιστική της Super League 2. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων πριν το 20’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Καβάλας μπήκε καλύτερα στο ματς, μείωσε το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε σύντομο χρονικό διάστημα να πάρουν ξανά το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Ο ΑΟΚ στη συνέχεια μείωσε στο 70’ σε 3-2, όμως ένα λεπτό μετά έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ιτσιος για φάουλ στον Λεωνιδόπουλο. Το τελικό 4-2 γράφτηκε στο 90+3′ με τον Τοπαλίδη.

Το ματς

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τελική στο 4’, όταν η μπάλα έφτασε στον Γιακουμάκη και εκείνος επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Αστρά. Ο ΑΟΚ στο επόμενο δίλεπτο του ματς δημιούργησε δύο προϋποθέσεις, όμως και στις δύο είχε καλή αντίδραση ο Ταλιχμανίδης. Αρχικά με έξοδο πρόλαβε την μακρινή μπαλιά που προοριζόταν στον Παπαδόπουλο, ενώ στη συνέχεια ο γκολκίπερ του Μακεδονικού μπλόκαρε σταθερά.

Στο 10’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Τσουκάνης πέρασε την πάσα στον Ταβάρες, ο ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μέτσε και η διαιτητής Αντωνίου καταλόγισε πέναλτι. Ο παθών από την άσπρη βούλα νίκησε τον Αστρά για το 1-0 στο 12’. Δύο λεπτά μετά, ο Μακεδονικός έχασε καλή στιγμή για δεύτερο γκολ. Ο Παναγιωτούδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πέδρο Λούκας ανενόχλητος αστόχησε με κεφαλιά από την μικρή περιοχή.

Στο 17’ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Ο Ταβάρες επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, ο Αστράς απομάκρυνε, ο Ραμίρεζ πήρε το ριμπάουντ όμως το σουτ του σταμάτησε στον γκολκίπερ της Καβάλας και στην επαναφορά ο Γιακουμάκης σε κενή εστία σημείωσε το 2-0. Οι «πράσινοι» στο 31’ έχασαν μεγάλη στιγμή και για τρίτο γκολ. Ο Ταβάρες ελίχθηκε από τα αριστερά της περιοχής, πάτησε μέσα και έβγαλε την συρτή πάσα στον Γιακουμάκη, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, από την μικρή περιοχή, αλλά ο Αστράς με ωραία απόκρουση γλίτωσε το γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ακόμη μια ευκαιρία για τον Μακεδονικό. Ο Παντεκίδης εκτέλεσε το φάουλ λίγο μέτρα έξω από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στην συμβολή των δοκών του Αστρά στο 45’. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και μείωσαν στο 49’ σε 2-1. Ο Παπαδόπουλος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έγραψε το 2-1 για τον ΑΟΚ. Δύο λεπτά μετά, ο Λέλεκας από το ύψος του πέναλτι αστόχησε με πλασέ.

Στο 53’ οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά των δύο τερμάτων. Ο Ταβάρες ελίχθηκε από τα αριστερά και έβγαλε τη συρτή σέντρα στον Γιακουμάκη, ο οποίος από κοντά έγραψε το 3-1. Στο 66’ οι κόντρες ευνόησαν τον Χάσεκ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Αστράς με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

Η Καβάλα στο 70’ μπήκε ξανά στο ματς, όταν μετά από λάθος στην αμυντική γραμμή των «πράσινων», ο Μάντιτς βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο ΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ιτσιος για φάουλ που έκανε στον Λεωνιδόπουλο. Από το κερδισμένο φάουλ, ο Τοπαλίδης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αστρά. Ο ΑΟΚ έχασε ακόμη μια στιγμή στο 83’, όταν ο Μάντιτς με σουτ εκτός περιοχής, προσπάθησε να νικήσει τον Ταλιχμανίδη, αλλά ο γκολκίπερ του Μακεδονικού έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε. Για να φτάσουμε στο 90+3’, όπου κλείδωσε η νίκη. Ο Τοπαλίδης αυτή την φορά βρήκε δίχτυα στην εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε και έγραψε το τελικό 4-2.

Συνθέσεις:

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Τοπαλίδης, Τσουκάνης, Παντεκίδης, Πέδρο Λούκας, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (89’ Χασάνογλου), Ραμίρεζ (89’ Αλμύρας), Γιακουμάκης (64’ Χάσεκ), Ζαφειράκης (64’ Κουιρουκίδης), Ταβάρες (76’ Καρτάλης).

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Κατσούρι (78’ Δερμιτζάκης Π.), Ίτσιος, Σμίλτος (46’ Λέλεκας), Πάσαγκιτς, Δημητριάδης, Μέτσε (60’ Σπανουδάκης), Γαβριηλίδης, Κασέμι (46’ Μάντιτς), Παπαδόπουλος, Γκέκας (60’ Ομπιόχα).

Δεiτε επiσης...

Post
Αθλητισμός Δευτέρα 21.10.2024

Ηλιόπουλος για Λουτσέσκου και ΠΑΟΚ: “Ψευτομαγκιές που δείχνουν το επίπεδό τους”

Μέσα από επίσημη τοποθέτηση του ο ισχυρός άνδρας της ΑΕΚ, Μάριος Ηλιόπουλος, απαντά στις δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ, Ραζβάν Λουτσέσκου, στο περιθώριο των όσων έλαβαν χώρα στον αγωνιστικό χώρο της

Post
Αθλητισμός Κυριακή 20.10.2024

Θεσσαλονίκη: Μεγάλη η συμμετοχή στον 12ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο (vid)

Με τη συμμετοχή δεκάδων χιλιάδων δρομέων από 56 χώρες και πέντε ηπείρους ολοκληρώθηκε ο 12ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης. Ο αγώνας φέτος «μετακόμισε» από την κεντρική στη

Post

AEK-ΠΑΟΚ: Ένταση με Λουτσέσκου και παράγοντες της ΑΕΚ μετά τη λήξη (vid)

Ένταση επικράτησε μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ (1-1). Όπως αναφέρει το metrosport.gr, ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων αντάλλαζαν χαιρετισμό μέσα σε πολύ κα

Post

Έφυγε όρθιος ο ΠΑΟΚ από την Opap Arena στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1 στην OPAP Arena στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, σε ένα μέτριο παιχνίδι που, ουσιαστικά, κρίθηκε στο πρώτο μέρος και έφερε χαμόγελα&hell

Post

Κορυφή και τέταρτη διαδοχική νίκη για τον Άρη, που λύγισε την Athens Kallithea

Ο Άρης συνέχισε το σερί του στη Stoiximan Super League, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 της Athens Kallithea, που έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 34′, χάρη στο αυτογκόλ του Μπερναμπέ και το γκολ του Μά

Post

Ο Ηρακλής επέστρεψε στο Καυτανζόγλειο και πήρε το πρώτο του τρίποντο στη Super League 2

Στην επιστροφή του στο Καυτανζόγλειο ο Ηρακλής-Φούρνοι Βενέτη, αν και με δυσκολία έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου και με γκολ του Απόστολου Διαμαντή στο 73’ πανηγύρισε το πρώτο